.
سه شنبه 5 تير 1403.
امروز
Jun 25 2024.
برابراست با

حاشیه های انتخاب شهردار جدید شهرقدس

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرقدس، با آغاز به کار دوره ششم شوراهای اسلامی شهر و روستا از نیمه مرداد ماه امسال، مهم‌ترین و نخستین وظیفه اعضا شورا انتخاب شهردار و سکاندار مدیریت شهری بود.

در شهرقدس و پس از کش و قوس‌های فراوان در خصوص نتیجه انتخابات شورای شهر و بازشماری چند باره صندوق‌های آرا و مشخص‌شدن لیست ۹ نفره نهایی، اعضای شورا پس از یک ماه در ۱۴ شهریورماه از میان ۹ گزینه نهایی، محسن چیبایی شهردار اسبق شهرقدس را به عنوان شهردار منتخب برگزید و همچنین وی را به عنوان سرپرست شهرداری منصوب کردند.

پس از آن بود که فرآیند طی مراحل اداری و صدور حکم توسط وزیر کشور آغاز شد و اعضای شورای شهر مکررا قول تعیین تکلیف و صدور حکم شهردار را می‌دادند اما اواسط آذرماه و پس از گذشت ۳ ماه، دفتر امور شوراهای اسلامی شهر و روستا معاونت عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور طی نامه‌ای خبر از عدم تایید انتخاب شورای شهرقدس داد.

در این نامه قید شده بود که با توجه به مخالفت مراجع ذیصلاح با انتصاب شهردار منتخب و صدور حکم وی، شورای شهرقدس در اسرع وقت نسبت به انتخاب شهردار اقدام کند.

شهرداری شهرقدس

 

 

پس از آن بود که شورای شهر در فرآیند مجدد انتخاب شهردار و در حاشیه برخی صحبت‌ها مبنی بر اصرار بر مصوبه قبلی انتخاب شهردار، از میان ۴ گزینه غیربومی، در واپسین روز آذر، عباس شوندی شهردار اسبق اندیشه، صباشهر و نسیم‌شهر را به عنوان شهردار منتخب قدس برگزید.

شوندی در آخرین مسوولیت خود، شهریورماه ۱۳۹۶ با رای اعضای دوره پنجم شورای شهر نسیم‌شهر به عنوان شهردار این شهر انتخاب شد اما این مسوولیت ۲ سال بیشتر طول نکشید و آذرماه ۹۸، شورای نسیم‌شهر به دلیل عدم سکونت شهردار در محل خدمت، شوندی را عزل کردند.

اما به نظر می‌رسید عدم سکونت در تمام ماجرا نبود و حواشی و تنش‌های زیادی در ماه‌های پایانی مسئولیت وی در مدیریت شهری نسیم‌شهر حکم‌فرما بود و در همان زمان نقل‌های مطرح بود که یکی از اعضای وقت شورای شهر نسیم‌شهر از علاقه شوندی به پروژه‌های آسفالت و جدول‌گذاری انتقاد کرده بود و گفته بود دیگر دست شهردار برای شورای شهر رو شده است.

دهم آبان ماه امسال بود که دوباره از صحن شورای شهر نسیم‌شهر خبر رسید که عباس شوندی برای دومین بار به عنوان شهردار نسیم‌شهر انتخاب شد اما با گذشت حدود یک هفته خبر استعفای وی از ادامه روند مراحل اداری برای صدور حکم به علت آنچه دلایل شخصی بیان شده بود، حاشیه‌ساز شد.

حال امروز و در شهرقدس این سوال در اذهان عمومی مطرح است که اعضای شورای شهرقدس که نمایندگان مردم در پارلمان شهری هستند با چه استدلال‌هایی شوندی را به عنوان شهردار منتخب برگزیده‌اند و آیا این دلایل شخصی که موجب استعفا وی در نسیم‌شهر شد، در شهرقدس تاثیری نخواهد داشت و آیا خدمت به مردم این دو شهر حاشیه پایتخت برای وی تفاوتی دارد.

حجت الاسلام حسین اشرفی عضو شورای اسلامی شهرقدس در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار کرد: برای مرحله دوم انتخاب شهردار، حدود ۱۹ نفر رزومه خود را به شورا ارسال کردند که پس از آن ۴ نفر به عنوان گزینه‌ نهایی انتخاب شدند که از آن‌ها اعضای شورای شهر آقای شوندی را به عنوان شهردار منتخب برگزیدند.

وی در پاسخ به این سؤال که شنیده‌هایی در خصوص بازبودن پرونده قضایی شهردار منتخب برای دوران حضور در نسیم‌شهر وجود دارد، افزود: نظر بنده نیز در خصوص آقای شوندی در جلسه انتخاب شهردار، از ابتدا مخالف بود و سوال کردم که آیا امکان اخذ حکم توسط شهردار منتخب وجود دارد یا خیر که ایشان مطالبی را بیان کرد.

طبق مطالب موجود عباس شوندی شهردار منتخب شهرقدس حواشی پیرامون خود در فضای مجازی را دروغ و جو رسانه‌ای دانسته و گفته است: دشمنان و گزینه‌های دیگر به دنبال تخریب من هستند و قول دادم که مشکلی ندارم.

طبق بررسی‌های صورت گرفته توسط خبرنگار فارس، اظهارات و موضوعات متعددی در خصوص حواشی و تخلفات صورت گرفته در زمان حضور شوندی در شهرداری‌های اندیشه و نسیم‌شهر به دست آمد که در یکی از بارزترین آن‌ها در دوره چهارم مدیریت شهری اندیشه بود که پای آن به رسانه ملی هم باز شد.

دادرس شعبه سوم دادگاه عمومی بخش چهارباغ استان البرز در خبری اعلام کرده بود: از سال ۹۴ تا ۹۷ دو عضو شورای شهر چهارباغ به‌عنوان کارگر فضای سبز در شهرداری شهر اندیشه قرارداد کاری داشته‌اند و متقابلا دو نفر از اعضای شورای شهر اندیشه هم با شهرداری چهارباغ قرارداد کارگری بسته‌اند که علاوه بر دریافت حقوق سابقه بیمه هم رد شده است و مقام قضایی این چهار عضو شورای شهر اندیشه و چهارباغ را مکلف به بازگرداندن حقوق‌های دریافتی به بیت المال کرد.

این رانت و سوء استفاده اعضای شورای شهر در زمان عباس شوندی صورت گرفته که از سال ۹۴ الی شهریور ۹۶ شهردار شهر اندیشه بوده است و هیچ قرارداد کاری در شهرداری‌ها بدون تایید شهردار منعقد نمی‌شود و عباس شوندی هیچ‌گاه پاسخگوی این موضوع نبود.

حال در پایان این سوال مطرح است که چرا شورای دوره ششم شهرقدس با وجود گذشت حدود ۵  ماه از آغاز فعالیت و شکست در انتخاب اول خود، هنوز بر گزینه‌های حاشیه‌دار تاکید دارند و تا چه زمانی با این رویه وقت شهر و شهروندان را تلف خواهند کرد.

استاندار جوان تهران و تیم معاونان وی به ویژه معاون هماهنگی امور عمرانی به عنوان مسؤول مستقیم نظارت بر شوراها و شهرداری‌ها نیز بایستی با دقت و توجه بیشتر نسبت به نظارت بر مجموعه‌های مدیریت شهری استان تهران اقدام کنند تا تضییع حقوق مردم ماحصل فعالیت دوره ششم شوراها نباشد.

اضافه کردن نظر

توجه: نظر شما پس از تایید مدیریت سایت به نمایش در خواهد آمد.

از عملکرد کدام اداره شهرقدس بیشترین رضایت را دارید؟

معرفی شهدای شهرقدس

733908.jpg

آمار بازدید از سایت

772441
امروز
دیروز
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
338
663
25391
22145
772441

آی‌پی شما: 3.236.142.143
امروز: سه شنبه، 05 تیر 1403 - ساعت: 12:04:55